WITAMY NA STRONIE KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W RACIBORZU.
KORONAWIRUS
STRAŻACY PRZYGOTOWANI DO DZIAŁAŃ W SYTUACJI ZAGROŻENIA COVID-19 PDF Drukuj Email
środa, 01 kwietnia 2020 08:12

W związku z obawami, napływającymi ze strony mieszkańców naszego Regionu, związanymi z ewentualnym zagrożeniem zakażenia się koronawirusem COVID-19 od ratowników Państwowej Straży Pożarnej informujemy, iż w związku z panującą pandemią wprowadziliśmy do bezwzględnego stosowania odpowiednie procedury

Wszyscy strażacy są odpowiedzialni i świadomi zagrożeń. Obecnie służba w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej podporządkowana jest ścisłemu rygorowi sanitarnemu. Ograniczono do niezbędnego minimum przemieszczanie się osób na terenie strażnic. Ograniczono również kontakt między kolejnymi zmianami służbowymi. Obowiązkowo wszyscy strażacy przestrzegają zasad higieny, stosują środki dezynfekcyjne, utrzymują w czystości miejsca swojego pobytu, a ubrania specjalne, pojazdy i sprzęt ratowniczy, każdorazowo po powrocie ze zdarzenia jest dezynfekowany. Również podczas zdarzeń stosujemy środki zabezpieczające, adekwatne do zaistniałego zagrożenia, zgodne z wytycznymi WHO oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA.

Wdrożyliśmy również zasady postępowania w celu utrzymania ciągłości działania jednostek PSP w przypadku ich wyłączenia na skutek zdarzenia związanego z wystąpieniem SARS CoV-2 oraz COVID-19.

Jednocześnie bez przerwy ćwiczymy, sprawdzamy niezbędny sprzęt i doskonalimy procedury, tak by być gotowym do realizacji najtrudniejszych zadań.

Wszystkie te działania mają na celu zabezpieczanie ratowników, poszkodowanych i świadków zdarzeń, w których bierze udział zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy podczas wykonywania swoich zadań przestrzegają analogicznych jak PSP procedur i reżimów sanitarnych.

W związku z powyższym informujemy mieszkańców naszego Regionu, że dokładamy wszelkich starań, by zminimalizować ewentualne zagrożenia ze strony naszych ratowników, zwłaszcza w sytuacji, gdy ze względu na potencjalne zagrożenie życia lub zdrowia muszą oni wejść do domów lub mieszkań.

Jednocześnie prosimy, by nie zatajać przed strażakami swojego stanu zdrowia, zwłaszcza jeśli dotyczy to zagrożenia koronawirusem COVID-19. Zapewniamy, że nie odstąpimy od udzielania pomocy. Informacja ta jest nam jedynie potrzebna do zastosowania niezbędnych środków zabezpieczających.

ZOBACZ    -------->>>>>>>https://youtu.be/lcMtRvDyepE

alt

opracowanie: mł. bryg. Aneta Gołębiowska rzecznik prasowy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP
zdjęcia: KM PSP w Częstochwie, KM PSP w Jaworznie, KM PSP w Katowicach, KM PSP w Piekarach Śląskich.

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2020 08:16
 
STRAŻACY WSPIERAJĄ DZIAŁANIA W ZAKRESIE ZWALCZANIA ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM PDF Drukuj Email
środa, 01 kwietnia 2020 08:08

Państwowa Straż Pożarna prowadzi na terenie kraju działania w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2. Wszystkie te działania mają jedynie charakter wspomagający działania innych służb i instytucji.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego na polecenie wojewody śląskiego udostępnili namioty, które stanowić mają przyszpitalne polowe izb przyjęć. Obecnie jest to 51 namiotów w 21 miastach województwa. Zadania strażaków związane z tworzeniem i prowadzeniem polowych izb przyjęć, polegają na rozstawieniu namiotów pneumatycznych, wyposażeniu ich zgodnie z ich przeznaczeniem oraz obsługi infrastruktury technicznej, tj. ogrzewania oraz oświetlenia. Strażacy nie wykonują żadnych zadań w strefie zagrożenia koronawirusem. 

Kolejną sferą w której strażacy Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego wspierają działania innych służb, jest uruchomione na głównych przejściach granicznych (w Cieszynie, Zebrzydowicach, Chałupkach, Gołkowicach i Gorzyczkach) 7 punktów kontroli sanitarnej, obecni na nich strażacy wykonują pomiary temperatury osób podróżujących, przede wszystkim autokarami i busami. W ciągu ostatniej doby strażacy skontrolowali na 1.235 osób. Działania te prowadzone są pod nadzorem i w uzgodnieniu ze Strażą Graniczną i Państwową Inspekcją Sanitarną.

Do działań włączyli się także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pomagaja, w razie potrzeby, osobom starszym lub objetym kwarantanną w dostarczaniu produktów pierwszej potrzeby takich jak żywność czy lekarstwa. 

Strażacy realizują te zadania stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Minimalne wyposażenie ochronne strażaka pełniącego służbę w punkcie sanitarnym składa się z: kombinezonu ochronnego kategorii III (typ 3B lub 4B), gogli lub okularów ochronnych, maseczek filtrujących typu FFP2 lub FFP3, rękawic nitrylowych, lub w przypadkach szczególnych maski pełnotwarzowej z filtropochłaniaczem.

Wszystkie te działania nie mają wpływu na gotowość operacyjną jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkie interwencje wynikające z realizacji ustawowych działań obsługiwane są jak dotychczas.

alt

 alt

opracowanie: mł. bryg. Aneta Gołębiowska rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
zdjęcia: KW PSP w Katowicach, KM/P PSP województwa śląskiego

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2020 08:17
 
#NIEKŁAMRATOWNIKOM PDF Drukuj Email
środa, 01 kwietnia 2020 08:05

Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną.

W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także kwalifikowanej pierwszej pomocy. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji.

Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem.
Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.

 źródło: KW PSP w Rzeszowie

alt

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2020 08:17
 
KORONAWIRUS - INFORMACJE DLA JEDNOSTEK PSP I OSP PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 marca 2020 13:03

Przydatne informacje i materiały szkoleniowe dla jednostek PSP i OSP dotyczące koronawirusa.

Być ratownikiem w dobie pandemii

Wsparcie psychologiczne przy pandemii

Zalecenia ECDC dotyczące zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej w czasie opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)

Procedura postępowania w stosunku do osoby podejrzanej o COVID-19 lub z potwierdzonym jej rozpoznaniem z dnia 13 marca 2020r.

Filmy instruktażowe 

Poprawiony: poniedziałek, 23 marca 2020 13:06
 
DODATKOWE ŚRODKI FINANSOWE NA PRZECIWDZIAŁANIE ROZPRZETRZENIANIA SIĘ KORONOWIRUSA PDF Drukuj Email
środa, 18 marca 2020 10:48

 Informacja na temat dodatkowych środków finansowych na przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, znajdującą się pod linkiem:

https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/idn:37344

Poprawiony: środa, 18 marca 2020 10:58
 


Polecane StronyPogodynka

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1276
mod_vvisit_counterWczoraj2736
mod_vvisit_counterW tym tygodniu15161
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu25166
mod_vvisit_counterW tym miesiącu73720
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu79688
mod_vvisit_counterWszystkich odwiedzin13857949

Aktualnie na stronie: 44 gość/ci 
Dzisiejsza data: Paź 24, 2020